«Тільки жінка може тимчасово зупинити час» @ Юзеф Булатович

Інтернет-журнал "Все для жінок"

Історія найбагатшої людини XIX століття, який ледь не втратив стан, зустрівши російську авантюристку

У XIX столітті, мабуть, не було жодної людини, яка б не знала імені Сесіла Родса. Політик, бізнесмен, алмазодобитчік, він став одним з найвпливовіших людей свого часу. Правда, поряд з визнанням, він здобув ненависть і презирство жителів всього Африканського континенту.

Шлях до визнання
У 1853 році в родині шановного вікарія народився п'ятий син - Сесіл. Хлопчик був такий поганий здоров'ям, що навіть не закінчив школу. Сім'я вирішила, що в Південній Африці йому буде трохи краще, і він відправився в колонію Наталь (нинішню ПАР) допомагати брату вирощувати бавовну. Втім, бавовна там ріс погано, і тоді брати стали видобувати алмази.
Історія найбагатшої людини XIX століття, який ледь не втратив стан, зустрівши російську авантюристку
© East News
Родс ідеально вгадали час: вартість земель ще не встигла піднятися, а до алмазної лихоманки залишалося кілька спокійних років. Протягом декількох років брати задешево скуповували все дрібні шахти на території Південної Африки і в результаті стали монополістами на ринку дорогоцінних металів. Перший час дослідження Родса фінансувала компанія N M Rothschild & Sons .
У 1888 році Родс з напарником заснували стала знаменитою на весь світ компанію з видобутку алмазів De Beers , яка існує і сьогодні. Власники, зрозуміло, давно змінилися. У той час капітал ледь відкрилася фірми становив £ 200 тис., Що в перекладі на сьогоднішні гроші приблизно дорівнює $ 22,5 млн.
Ще через два роки Родса обрали на посаду прем'єр-міністра Капській колонії (колишня англійська колонія на території Південної Африки). Скориставшись положенням, Родс швидко ввів закони, які дозволяли прискорити видобуток корисних копалин на цих землях. Його багатство і політичний вплив росли в геометричній прогресії.
Історія найбагатшої людини XIX століття, який ледь не втратив стан, зустрівши російську авантюристку
«Колос Родса» - карикатура, розміщена в лондонському журналі Punch .
Тим часом в шахтах з видобутку алмазів трудилися темношкірі. Після зміни кожного з них ретельно оглядали. Подейкують, шахтарям доводилося пити касторку, оскільки найбільш підприємливі з них несли дорогоцінні камені в власних шлунках.
Нерідко проводилися і відверто нечесні угоди. Скажімо, в 1888 році була укладена угода з місцевим вождем про заснування шахт на землі його племені. Як тільки з'ясувалося, що в землях приховано золото, від вождя позбулися, а його людей змусили працювати в шахтах. Ось одна з причин, чому африканське населення не любить Родса, а його статую в Оксфорді досі періодично закидають брудом.
Зустріч з російською авантюристкою
Історія найбагатшої людини XIX століття, який ледь не втратив стан, зустрівши російську авантюристку
© Rischgitz / Stringer / Getty Images
Незважаючи на старання, журналістам не вдалося дізнатися нічого про особисте життя Родса. При цьому він відкрито заявляв про свою ненависть до жіночої статі. «Я не можу знищити всіх жінок в світі. Але я здатний не помічати їх, тільки заважають нам, чоловікам, робити свою справу », - приблизно така позиція була у алмазного короля.
Ненависть до жіночої статі зникла, коли Родс зустрівся з російською красунею - княгинею Катериною Радзивілл . Вона була помітною фігурою при дворі Олександра III і мала непогані родинні зв'язки, однак залишила Російську імперію, як тільки з'ясувалося, що її справи були не цілком «чистими».
Вони зустрілися в Лондоні на званому обіді. Родс на княгиню уваги не звернув, а ось вона його запам'ятала і через півтора року написала магнату лист. У листі говорилося, що Радзивілл захоплюється досягненнями Сесіла і володіє якимсь даром передбачення. Вона обіцяла багатієві швидкі нещастя і вклала в лист амулет, який повинен був його вберегти. Невідомо, як відреагував алмазний король на це послання, але дрібничку він зберіг.
Історія найбагатшої людини XIX століття, який ледь не втратив стан, зустрівши російську авантюристку
© Boissonnae & Eddler / wikipedia
Наступна зустріч відбулася на кораблі. Родс збирався в Південну Африку і кілька разів здавав квиток, відкладаючи поїздку. Катерина вивідувати дату його від'їзду і також те купувала, то здавала квиток. У результаті їй вдалося опинитися на одній палубі разом з магнатом.
Зовнішність 40-річної Катерини вразила свиту Родса, проте сам багач був до неї байдужий. До тих пір, поки не почув, як жінка міркує про політику. З'ясувалося, що аристократка володіє незвичайним розумом. Бесіди з Родсом вона стала вести так часто, що все навколо почали шепотіти про швидке весілля. До того ж княгиня активно пускала в хід всі жіночі штучки, про які зараз почуєш хіба що в анекдоті. Наприклад, падала як ніби в непритомність в обійми мільярдера.
Алмазний король поселив коханку в одному зі своїх маєтків, оплатив усі її борги (а їх було чимало) і ненадовго покинув країну. Радзивілл, скориставшись нагодою, спробувала перевести в готівку чек, підписаний Родсом. З'ясувалося, що підпис було підроблено, і Катерину заарештували.
Історія найбагатшої людини XIX століття, який ледь не втратив стан, зустрівши російську авантюристку
© East News
З в'язниці аристократка бомбардувала коханця листами з погрозами: вона обіцяла розповісти всьому світу інтимні подробиці їхнього життя, а також надати на загальний суд якісь папери, які спаплюжили б магната. Шантаж не допоміг - Родс і пальцем не поворухнув, щоб витягнути не відбулася наречену з-за ґрат, хоча самої Радзивілл вдалося якимось неймовірним чином добути пристойну суму грошей, щоб вийти під заставу до суду. Княгиня витратила цей час, тиняючись вулицями біля будинку Родса. Це дуже нервувало магната.
Радзивілл судили, і вердикт був такий: Катерина - «типова авантюристка з детективних романів», а тому повинна знаходитися у в'язниці. Аристократку відправили в південноафриканську в'язницю, де вона провела півтора року. За цей час Родс встиг померти від зупинки серця: цікаві довго ще обговорювали, чи міг такий неприємний любовний розрив прискорити кончину алмазного короля.
Сесіл Родс, один з найбагатших людей світу, був похований в своїй же колонії. Дітей у нього не було, тому всі його гроші були відправлені до Фонду Родса. Частина коштів пішла на першу в світі стипендію для іноземних студентів, які навчаються в англійських вузах. За іронією долі саме ці студенти зараз, в наш час, поливають брудом статую Родса в Оксфорді і вимагають у влади знести її.
бонус
Історія найбагатшої людини XIX століття, який ледь не втратив стан, зустрівши російську авантюристку
© Rhodes / WGBH Boston кредитують © unknown author / wikipedia
Британський міні-серіал , присвячений героєві нашої статті, має нехитре назву - «Родс». Головну роль в ньому зіграв Мартін Шоу (на фотографії зліва).
Важко судити через довгі роки після смерті людини про його життя і вчинки. Як вам здалося, Сесіл Родс швидше «посланник небес» або ж лиходій?
Фото на превью East News 

Інтернет-журнал