Про що говорять кровотечі у жінок середнього віку?

31 травня 2019 р. 09:20

У житті кожної жінки певного віку (від 40 до 58 років в залежності від особливостей її організму) настає період, коли відбувається гормональна перебудова репродуктивної системи.

В результаті цієї перебудови у жінок спочатку перестає працювати дітородна функція, а пізніше зникають менструації. Цей період називається клімаксом. Багато жінок відчувають себе в цей час не має значення: у них скаче тиск, мучать постійні припливи, погіршується настрій. Ще одна неприємність, яка трапляється в цей час - маткові кровотечі. Такий стан не є нормою.

Причини виникнення маткових кровотеч при клімаксі можуть бути різними. Часто вони повідомляють про проблеми і небезпеки для жіночого організму.

Чому виникають маткові кровотечі в цей період, про що вони свідчать, і як з ними боротися?

Явища патологічного характеру виникають ще в першому періоді клімаксу - пременопаузе (перед менопаузою) і можуть з'явитися вже після припинення менструацій (в постменопаузі). Причини появи маткових кровотеч різні, можна виділити 4 види.

Кровотечі, які свідчать про захворювання піхви, шийки матки, яєчників, про розростанні ендометрія і міометрія.
Кровотечі, що виникають в результаті гормонального дисбалансу в пременопаузі (дисфункціональні виділення крові), і невеликі кровотечі, як наслідок атрофії ендометрія в період постменопаузи.
Кров'янисті ятрогенні виділення, викликані прийомом ліків.
Екстрагенітальна патологія (кровотечі, що виникають в результаті захворювання інших систем організму, наприклад, при цирозі печінки, гіпотиреоз або при порушенні згортання крові).


Крім причин, що сприяють появі маткових кровотеч, самі втрати крові, в залежності від інтенсивності і тривалості теж бувають декількох видів, для позначення, які мають свої назви.

Менорагією називають самі тривалі (більше 7 днів) і найрясніші (більше 80 мл) кровотечі, що з'являються у жінок при клімаксі регулярно.
Менометроррагія прийнято називати рясні або тривалі нерегулярні крововтрати.
Поліменорея вважають регулярні виділення крові, інтервал між якими становить менше 21 дня.
Метрорагія називаються часті та нерегулярні нерясні кровотечі.
Всі ці крововтрати проявляються частіше в залежності від того, в якому кліматичному періоді знаходиться жінка. Наприклад, в період пременопаузи серед кровотеч переважають менометрорагій, а коли менопауза вже настала - метрорагії.

Нормальні і аномальні менструації в пременопаузі

Уже в перший клімактеричний період - пременопаузе - жінці потрібно звернути увагу на характер менструацій і тривалість циклу. У цей час інтенсивність виділень буває різною: від самих мізерних до рясних. Тривалість циклів теж коливається.

Менструації можуть бути відсутні протягом 2-3 місяців, потім знову стають регулярними. Причини таких змін - зниження частоти овуляції і коливання гормонального рівня. Ці причини призводять до розростання шару ендометрія і впливають на характер протікання менструального циклу. Дані зміни вважаються нормальними при пременопаузе.

 

Бувають ситуації, коли жінка повинна терміново звернутися до гінеколога. Що ж повинно бути приводом для занепокоєння?

Занадто рясні менструальні кровотечі, при яких гігієнічну прокладку потрібно міняти кожну годину або ще частіше.
Виділення з кров'яними згустками.
Кровотечі, що з'являються безпосередньо після статевого акту.
Відсутність менструацій більше трьох місяців.
Кровотечі або кров'яні виділення, що виникають в період між менструаціями.
2-3 коротких менструальних циклу (менше 3 тижнів).
2-3 менструації, протяжність яких на 3 дні довше звичайних.
Причини аномальних кровотеч під час пременопаузи

Оскільки аномальні кровотечі властиві в основному жінкам середнього віку в період менопаузи, на перше місце варто поставити гормональний дисбаланс. Порушення рівноваги в статевих гормонах призводить до відсутності овуляції, через що ендометрій починає розростатися і провокує виділення крові.
Поліпи матки теж можуть викликати кров'янисті нерегулярні виділення. Поліпи потрібно видаляти методом резектоскопії, так як під час клімаксу виникає небезпека раку шийки матки або ендометрія. Запускати тканина не варто, а краще відразу приступити до лікування.
Міома матки. Симптомами цієї доброякісної пухлини є меноррагии, які виникають через порушення скорочувальної здатності маткових м'язів. Міома росте в пременопаузі і припиняє своє зростання після настання менопаузи.
Ще одна причина, пов'язана з кровотечами з матки - гіперплазія ендометрію, в результаті якої внутрішня оболонка м'язового дітородного органу розростається і може досягти передраковий стан - атипові гіперплазії.
Ендокринні розлади, що виникають із-за синдрому полікістозу яєчників. В результаті менструації можуть бути дуже рідкісними або повністю відсутні, так як овуляції немає. Коли пізніше менструації все ж з'являються, вони рясні і пояснюються розростанням ендометрія.
Порушення процесів згортання крові. Це явище призводить до нерегулярних кровотеч.
Вагітність. Навіть під час пременопаузи трапляється вагітність, а кровотечі пов'язані з загрозою викидня, предлежанием плаценти або розташуванням плода в матковій трубі або яєчнику (позаматкова вагітність).
Контрацептивні засоби. Якщо прийом гормональних оральних контрацептивів супроводжується перервами, можуть спостерігатися нерегулярні кровотечі і кров'янисті виділення між менструаціями. Внутрішньоматкова спіраль негормональна (ВМС) може збільшити обсяг менструальної рідини, а ВМС гормоносодержащіх зменшує крововтрату.
Гіпотиреоз (недолік) або гіпертиреоз (надлишок гормонів щитовидної залози). Ці патології супроводжуються в першому випадку сильною кровотечею, у другому - тривалою відсутністю менструацій.
Про причини кровотеч в період постменопаузи

Менструальний цикл у жінок в період менопаузи поста припиняється. У нормі кровотечі, схожі на менструації (безболісні, що тривають всього 3-4 дня) можуть виникати при прийомі препаратів, які містять гормони прогестерон і естрогени. Решта випадків кров'яних виділень свідчать про хвороби. Це можуть бути подслизистая міома, поліпи ендометрію, цервіцит, пухлини яєчників і атрофічний вагініт.

Серйозніші - онкологічні проблеми, наприклад, рак шийки матки. Від 5 до 10% жінок за статистикою в цей період страждають на рак ендометрія. При появі кров'яних виділень, не пов'язаних з прийомом гормональних препаратів, у період постменопаузи, жінці необхідно здатися гінеколога.

Методи діагностики захворювань при маткових кровотечах

Оскільки кровотечі у жінок - симптоми різних захворювань, не так-то легко визначити їх причини. Діагностика включає цілий список обстежень та аналізів. Все починається на прийомі у лікаря-гінеколога, який під час огляду може оцінити інтенсивність і характер виділень, визначити маткові вони або кровоточать зовсім інші органи. Гінеколог виявить один з 4-х видів кровотеч.

Потім, щоб з'ясувати природу маткових кровотеч при клімаксі жінки повинні пройти клініко-лабораторні обстеження. Комплекс обстежень полягає в:

зборі анамнезу у лікуючого лікаря і аналізі характеру менограмм (складання графіків кров'яних виділень);
виявленні рівня гормону β-ХГЛ;
біохімічному і клінічному аналізі крові;
дослідженні системи кровосвертиванія;
трансвагинальном УЗД;
МРТ органів малого таза;
гормональних дослідженнях;
мазку на онкоцитологию з шийки матки;
біопсії ендометрія і гістероскопії.
Проводяться діагностичні вискоблювання ендометрію і його морфологічні дослідження. Такі дослідження допомагають лікарям встановити точний діагноз в короткий термін і без зволікання зайнятися лікуванням виявлених захворювань.

Як лікують жіночі кровотечі в період клімаксу?

Після установки діагнозу лікар призначає лікування. Якщо причини маткових кровотеч дисфункціональні, тобто порушений гормональний баланс, то головним методом лікування є прийом гормональних препаратів, які містять аналоги жіночих статевих гормонів. Цей метод називається замісної гормональної терапією. Слід пам'ятати, що вживати препарати потрібно строго за схемою, призначеною лікарем, інакше в результаті неправильного прийому гормонів маткова кровотеча може виникнути знову. Іноді для запобігання рясних виділень призначають кровоспинні препарати. Щоб заповнити крововтрати, лікарі призначають в якості лікування інфузійну терапію.

Якщо раптово у жінки в період клімаксу сталася рясна крововтрата, вона може спровокувати важку анемію або геморагічний шок. Потрібна невідкладна лікарська допомога, яку можуть надати в стаціонарі. Якщо патологія внутрішньоматкова, наприклад гіперплазія ендометрію, то проводять гістероскопію і абляцию - вишкрібання маткової порожнини.

В інших серйозних випадках теж потрібне хірургічне втручання. Якщо кровоточить поліп, то призначають ендоскопічну операцію - резектоскопа. З її допомогою через шийку матки видаляють поліп. При виявленні декількох міом можуть видалити матку, провівши гістеректомію. Якщо захворювання онкологічне, жінка продовжує лікування вже у онколога. У цьому випадку крім хірургічних операцій в схему лікування входять променева терапія і хіміотерапія.

Кожна жінка, що вступила в період менопаузи, повинна ретельно стежити за здоров'ям своєї репродуктивної і сечостатевої системи. Раз в 6 місяців треба проходити огляд у гінеколога, а при симптомах, описаних раніше, негайно звернутися до лікаря. Тільки своєчасна допомога допоможе швидкому лікуванню і остаточного позбавлення від важких хвороб, тому що ніяких профілактичних заходів щодо запобігання маткових кровотеч не існує.

Читайте також