«Тільки жінка може тимчасово зупинити час» @ Юзеф Булатович

Інтернет-журнал "Все для жінок"

Чому при вагітності можна втратити свідомість

Навіть животик, який робить жінку незграбною, не доставляє скільки незручностей, як почуття нудоти, запаморочення та слабкість. На маленьких термінах вагітності ваше «цікаве» положення ще зовсім непомітно для очей. Ваша зблідла шкіра, розширені зіниці можуть залишитися без уваги оточуючих. Суспільство практично повністю стало байдужим і неуважним до інших, але ж вам потрібна допомога в цей момент.

Але якщо раптом вам стало погано, а знайомих поруч немає, то зверніться за допомогою до оточуючих, повідомивши їм про свій стан. Стиснення абсолютно недоречно. Адже ви ж не хочете провести без свідомості деякий час, не отримавши ніякої медичної допомоги? А запаморочення під час вагітності такий шанс дає.

Що ж таке свідомість

Дуже часто люди впадають у крайнощі, плутають непритомність з сильним запамороченням, слабкістю, навіть з комою. Непритомність - це короткочасна втрата свідомості на кілька секунд. Більш тривале перебування без свідомості - кілька хвилин і більше - серйозне ускладнення і вимагає якомога швидшого втручання медичних працівників. Нудота, запаморочення при вагітності також можуть свідчити про проблеми.

Непритомність не настає моментально. Першими з'являються супутні синдроми:

Відчуття пульсації в скронях.
Прискорене серцебиття.
Темні кола перед очима, помутніння зору.
Посилене потовиділення.
Відчуття ознобу або, навпаки, спека.
Якщо вагітна не присяде і не розслабиться, можлива короткочасна втрата свідомості. Головна небезпека непритомності: якщо жінку вчасно ніхто не підтримає, вона впаде. Якщо падіння буде невдалим, майбутня мама може травмуватися сама і нашкодити дитині, що підвищує ризик викидня і передчасних пологів.

Що відбувається

Незнання причини свого стану призводить до ускладнення нормального перебігу вагітності. Це відбувається, коли нездужання викликані не фізіологічними змінами, а порушеннями у функціонуванні життєво важливих систем і органів. Запаморочення і непритомність при вагітності викликані наступними причинами.

 

Залозодефіцитна анемія

Дуже часто вагітна жінка відчуває постійне нездужання, запаморочення і може падати в непритомність. Вона може скаржитися на відчуття браку кисню, дзвін у вухах, поява чорних крапок перед очима, слабкість, підвищену пітливість, тремтіння. Впливу зовнішніх факторів, таких як задуха або велике скупчення людей, не пов'язані з цим хворобливим станом вагітної жінки. А причиною стає залізодефіцитна анемія або знижений вміст в крові гемоглобіну, який відповідає за доставку кисню в клітини. Запаморочення на пізніх термінах вагітності викликано залізодефіцитною анемією.

Необхідно здати аналіз крові. Лабораторне дослідження крові точно визначить рівень вмісту гемоглобіну в крові у вагітної жінки, лікар діагностує відсутність або наявність залізодефіцитної анемії. На підставі аналізів крові лікар підбере фармакологічний препарат з вмістом заліза і необхідну дозу для кожної конкретної жінки. Після прийому курсу препарату анемія зникає без сліду.

Залізодефіцитна анемія може протікати без зовнішніх симптомів, які не проявляючись до тих пір, поки не прийме запущену форму, в якій лікування може тривати довше і вимагає зусиль. Важливо вчасно діагностувати захворювання, - з цією метою вагітна повинна регулярно здавати аналіз крові.

Перевтоми, хвилювання і стреси

Життя з настанням вагітності не припиняється. Сучасний ритм життя підносить людям масу сюрпризів у вигляді синдрому хронічної втоми і різних стресів. А якщо ще і в родині проблеми, то ситуація ускладнюється в рази.

Все ж ці стреси провокують у вагітної запаморочення, слабкість і навіть непритомність, а й ставлять під загрозу правильний розвиток плоду, - порушення закладки і розвитку внутрішніх органів, нормального росту.

Тому, як би складно це не було, вона повинна дотримуватися режиму. Постарайтеся якомога більше відпочивати, гуляти на свіжому повітрі, уникати конфліктів. Відповідно до російського законодавства, ви маєте право попросити про переведення на легку працю, без зменшення розміру заробітної плати.

Захворювання серцево-судинної системи

Дуже часто у тих, хто ще до вагітності страждав від захворювань серцево-судинної системи, на ранніх термінах вагітності трапляються часті непритомності. Щоб цього уникнути, жінка, яка знає про своє захворювання, повинна почати готуватися до вагітності завчасно, пройшовши профілактичний курс лікування. Інакше запаморочення стане вашим супутником.

Зверніться до свого лікаря. Самолікування і ігнорування проблеми неприпустимо, - це ставить під загрозу нормальний перебіг вагітності і її благополучне завершення.

артеріальна гіпотонія

Ще одним дуже частим супутником вагітності, особливо на ранніх її термінах, є артеріальна гіпотонія або знижений артеріальний тиск. Артеріальний тиск знижується до цифр 100 на 60 і нижче міліметрів ртутного стовпа. Виникає стан як наслідок порушення роботи серцево-судинної системи, зокрема, зниження тонусу судин.

 

Запідозрити артеріальну гіпотонію у вагітної можна в наступній ситуації. У жінки досить високий рівень гемоглобіну в крові, ніяких хронічних захворювань серцево-судинних також точно немає. Однак непритомність все ж трапляються, і далеко не одноразові, які можна віднести до випадкових явищ.

Стан погіршується в наступних ситуаціях: вагітна знаходиться в задушливому або переповненому людьми приміщенні, довго проводить на ногах, приймає гарячу ванну або відчуває почуття голоду. Навіть різкі перепади настрою вагітної можуть спровокувати непритомний стан. Причиною нездужання є зниження артеріального тиску.

При зниженому артеріальному тиску досить рідко втрачається свідомість різко і раптово. Приступ розвивається поступово. Лікарі-гінекологи називають такі ознаки початку нападу гіпертонії: з'являється відчуття слабкості, запаморочення або головний біль. Якщо не буде вжито необхідних заходів, вагітна втрачає свідомість.

Якщо щось подібне відбувається і з вами, не поспішайте панікувати: поодинокі, окремі випадки втрати свідомості не приносять ніякої шкоди. Однак довести це до відома лікуючого лікаря все ж необхідно. Він проведе необхідне обстеження і точно встановить причину, що викликає запаморочення і непритомність. А знаючи причину, можна ефективно запобігти напади.

У тому ж випадку, якщо ви цього не зробите і не встановите причину нездужання, напади непритомного стану триватимуть все частіше і частіше. А все це не може не відбитися на стані плода. Адже під час втрати свідомості погіршується постачання крові киснем і може привести до розвитку у дитини внутрішньоутробної гіпоксії. Вагітна повинна докласти всіх зусиль до того, щоб звести до мінімуму дані ускладнення.

Знижений артеріальний тиск

Однією з основних, найбільш часто зустрічаючих причин, є різко зросла навантаження на весь організм вагітної і на серцево-судинну систему. Навантаження викликає зміни в роботі серця, які є абсолютно природними і оборотними, однак можуть призводити до непритомних станів.

Значно посилюються обмінні процеси в організмі, щоб потреби плода в поживних речовинах були повністю задоволені. Помітно збільшується загальний об'єм крові, так як з'являється додатковий плацентарний коло кровообігу і відбувається природне збільшення маси тіла.

Збільшилася в розмірах матка тисне на діафрагму, і створюють підвищений тиск у черевній порожнині. Всі ці фактори впливають на ритм роботи серця. Для зниження навантаження організм розслабляє серцеві м'язи. Саме це і призводить до зниження артеріального тиску у вагітної. Однак ця особливість характерна для 6-9 місяці. Безпосередньо перед пологами організм мобілізується і, готуючись до навантаження під час пологів, повертає роботу всіх систем, в тому числі і серцево-судинної, в колишній режим.

 

Ще одна причина зниження тиску у вагітних жінок - радикальна зміна гормонального фону, природного процесу під час очікування дитини. Зміна змісту в крові у вагітної жінки різних гормонів призводить до зміни ритму роботи багатьох життєво важливих органів і систем організму, тому знижується артеріального тиск: регулярне або періодичне, в залежності від особливостей організму. Запаморочення причини має ті ж, що і запаморочення.

лікування

Дуже часто вагітні жінки побоюються повідомляти про свої непритомності і запамороченнях лікаря, вважаючи, що їх госпіталізують в стаціонар для лікування і збереження вагітності. Однак це не зовсім правильно. Знати, як уникнути непритомності, недостатньо. Якщо запаморочення викликані серйозними порушеннями в стані здоров'я, госпіталізація необхідна, так як серйозного ризику піддається життя дитини і здоров'я мами. Залишатися вдома - верх халатності і безвідповідальності: «авось» не найкращий друг вагітної жінки.

Якщо ви абсолютно точно впевнені в тому, що у вашому організмі немає ніяких серйозних відхилень і ви не страждаєте від хронічних захворювань, і якщо ваш лікар-гінеколог дасть свою згоду, то боротися з непритомністю можна і вдома. Однак повністю нормалізувати тиск до «невагітних» цифр вам навряд чи вдасться. І не варто. Головна мета, яку повинна переслідувати вагітна жінка, - стабілізація свого стану і хороше самопочуття.

Нижче наведені основні методи стабілізації стану вагітної жінки та попередження непритомності. Всі вони схвалені провідними лікарями-гінекологами і не принесуть ніякої шкоди ні самої вагітної, ні її дитині. Однак все одно покажіть свого лікаря: рідко, але іноді буває так, що індивідуальні особливості перебігу вагітності або стану здоров'я можуть стати протипоказанням для цих способів усунути запаморочення і слабкість при вагітності.

Лікувальна фізкультура

Вагітна жінка повинна намагатися більше відпочивати і лежати. Однак це не зовсім так. Адже вагітність не хвороба. Ця тактика призводить до різних наслідків. Наприклад, до набору ваги і проблем під час пологів.

 

Гінекологи давно помітили сувору закономірність: чим більш активний спосіб життя веде вагітна жінка, тим краще вона переносить незручності, пов'язані з вагітністю, і тим легше в неї проходять пологи. Мова не йде про те, щоб жінка покладала на себе виснажливі фізичні навантаження. Однак рухова активність необхідна для нормального перебігу вагітності і для гарного самопочуття майбутньої мами.

Правильний комплекс фізичних вправ тонізує організм вагітної, самим позитивним чином впливає на роботу серцевого м'яза, легенів і нервової системи, підтримує в нормі черевні м'язи. Добре розвинені м'язи живота ефективно підтримують збільшується в розмірах матку, беруть на себе роль природного бандажа і надають неоціненну послугу під час вагітності.

У жінок, що займаються під час вагітності фізкультурою, дуже швидко приходить в норму рівень артеріального тиску і зникає схильність до непритомних станів. Вправи стабілізують стан будь-якої вагітної жінки.

Чи не підбирайте комплекс фізичних вправ самостійно, - це повинен робити фахівець. Попросіть вашого лікаря розповісти вам про це. Можливо, у вашій поліклініці є заняття з вагітними жінками. Якщо ж немає, лікар-гінеколог розпише вам комплекс вправ, які ви зможете робити вдома.

У великих містах існують школи для майбутніх мам, де передбачені заняття. У деяких з них займаються гімнастикою в басейнах.

Пам'ятайте про те, що займатися лікувальною фізкультурою можна, якщо вагітність протікає гладко, без важких відхилень. Інакше лікувальна гімнастика надасть абсолютно протилежний ефект і принесе незручності. Випадки, коли заняття фізкультурою строго-настрого заборонено:

Хронічні серцево-судинні захворювання, які спричиняють розлад кровообігу, і знаходяться в гострій стадії. Жінки повинні займатися фізкультурою тільки під наглядом лікаря. Заняття повинні бути строго за індивідуальним курсом, підібраному з урахуванням перебігу захворювання у кожної вагітної жінки.
Захворювання легенів, що знаходяться в стадії загострення: відкрита форма туберкульозу, легеневі новоутворення, пневмонія, плеврити будь-якого походження.
Захворювання нирок і сечовивідних шляхів, що знаходяться в гострій стадії.
Загроза переривання вагітності: підвищений тонус матки, будь-які види кровотеч, незалежно від того, що спричинило їх. До слова, якщо у вагітної жінки з'явилося кровотеча будь-якого ступеня інтенсивності, їй необхідно якомога швидше звернутися за медичною допомогою, так як це стан становить загрозу.
Токсикози другої половини вагітності - гестози.
Будь-які гострі інфекційні захворювання.
Прийом відварів і ліків

Ще наші бабусі при ускладненнях брали відвари трав, що мають тонізуючу дію. Однак будьте обережні і не міняйте рекомендовані компоненти, так як багато інших трави строго протипоказані жінкам під час вагітності. Чи не застосовуйте цей відвар, якщо у вас раніше були випадки алергії на будь-які інші трави. Перед прийомом проконсультуйтеся зі своїм лікуючим лікарем.

Для приготування вам знадобляться наступні трави, які можна купити в аптеці:

Трава звіробою дірявого.
Сухі або свіже листя суниці.
Сухі або свіжі плоди шипшини.
Ці компоненти необхідно взяти в рівних частках, подрібнити. Помістити три столові ложки суміші в термос, залити трьома склянками крутого окропу. Закрийте термос кришкою і залиште на 6 годин. За допомогою марлевої тканини процідіть. Приймати його вагітна жінка повинна як мінімум три рази на день, по половині склянки, за півгодини до їди.

Ви можете замінити їх уже готовими препаратами, які можна купити в будь-якій аптеці без рецепта лікаря. Однак пам'ятайте про те, що навіть ці невинні препарати вагітна може вживати тільки після попереднього узгодження з Вашим лікуючим лікарем, який реально оцінить користь чи шкода від цих препаратів.

Наприклад, настоянка аралії нормалізує знижений тиск у вагітної приблизно за один тиждень прийому. Рекомендоване дозування препарату становить близько 30 крапель, які потрібно розчинити в половині склянки чистої холодної води. Приймати настоянку потрібно два рази на добу - вранці натщесерце і перед сном.

Приблизно таким же дією володіє екстракт елеутерококу. Однак цей препарат має ще одну побічну дію, - він піднімає рівень вмісту гемоглобіну в крові у вагітної жінки. Це допомагає нормалізувати стан вагітної жінки, у якої лікар діагностував наявність залізодефіцитної анемії. Приймати препарат необхідно так: розбавте 10 крапель екстракту в 100 грамах молока і випийте за 5 хвилин до їди. У день настойку приймати необхідно як мінімум 3 рази.

Дуже гарне тонізуючий вплив робить препарат «Пантокрин», в який входить витяжка з оленячих рогів. Для прийому не існує ніяких протипоказань. Приймати препарат вагітним жінкам рекомендується лікарями вранці і ввечері по одній таблетці, а в обід - дві, незалежно від харчування.

профілактика

Крім прийому тонізуючих препаратів, дуже важливо дотримуватися і інші запобіжні заходи. Змучена, втомлена вагітна жінка має набагато більше шансів втратити свідомість, ніж добре відпочила і виспався. Рекомендована середньодобова тривалість сну у вагітної жінки становить як мінімум 12 годин. Крім цього, майбутня мама повинна проводити не менш як 2 годині на свіжому повітрі, - обов'язково гуляйте.

Водні процедури творять справжні дива: дуже корисні для майбутніх мам заняття в басейні і плавання. Однак врахуйте, що гарячі ванни вагітним жінкам строго заборонені, а при прийомі контрастного душу потрібно стежити, щоб вода була не дуже гаряча, не зовсім холодна.

Обов'язково приділіть пильну увагу своєму харчуванню. Вагітна жінка повинна отримувати всі необхідні вітаміни, мінерали та мікроелементи, необхідні для гармонійного розвитку майбутнього малюка. Дуже важливо включити в меню вагітної жінки їжу, багату білками, які необхідні для росту дитини.

Гінекологи радять вагітної змінити звичний графік прийому їжі: харчування має бути дробовим. Зменшіть кількість їжі, але збільште рази її прийому. В середньому вагітна повинна приймати їжу кожні дві години. Цей захід не тільки допоможе запобігти непритомність, а й позбавить від такого неприємного супутника вагітності, як печія.

ускладнення

Токсикоз першої і другої половин вагітності, загроза самовільного переривання вагітності, внутрішньоутробна гіпоксія, викидень і передчасні пологи - це лише основний, але далеко не повний, перелік можливих загрозливих станів вагітної жінки.

Також дуже часто акушери-гінекологи відзначають ряд характерних ускладнень під час пологів у тих жінок, які під час вагітності страждали від запаморочень і непритомних станів. По-перше, навколоплідні води виливаються або занадто рано, або занадто пізно. По-друге, дуже часто діагностується таке явище, як слабкість родової діяльності. І, нарешті, кровотечі. Вони можуть виникнути як в процесі пологів, так і в ранньому післяпологовому періоді. Особливість жінок зі зниженим артеріальним тиском така, що навіть порівняно невелика крововтрата може привести до такого стану, що знадобиться допомога реаніматологів.

 

Післяпологовий період у жінок зі зниженим артеріальним тиском також часто ускладнюється різними факторами. Виділення після пологів у таких жінок триває довше звичайного. Відбувається це внаслідок того, що матка скорочується недостатньо ефективно. Нерідко зустрічаються різні запальні процеси в порожнині матки. Зокрема, післяпологовий ендометрит в гострій формі.

Перша допомога

Однак часом жінка все ж падає в непритомність, незважаючи на всі проведені заходи профілактики. І тому дуже важливо знати про те, яким чином правильно надати невідкладну допомогу. Цю інформацію дуже важливо знати рідним і близьким вагітної, так як найчастіше саме їм доводиться надавати першу долікарську допомогу.

Найголовніше, що необхідно зробити негайно, - це укласти втратила свідомість на горизонтальну поверхню таким чином, щоб її голова знаходилася на тому ж рівні, що і серце, але ні в якому разі не вище. Звільніть від гнітючої одягу: розстебніть комір, щоб ходив пояс.

Обов'язково завжди тримайте під рукою в домашній аптечці нашатирний спирт. У тому випадку, якщо вагітна не прийшла до тями через одну хвилину, можна дати понюхати ватку, змочену в нашатирному спирті. Ні в якому разі не давайте нюхати баночку з нашатирним спиртом, - це може привести до опіку слизових оболонок носоглотки. Якщо у неї сильне запаморочення при вагітності, нашатир використовувати ні до чого.

Після того як жінка прийде в себе, дуже корисно буде дати їй випити 30 крапель «Кордіаміну» і напоїти гарячим чаєм з лимоном, який також надає непогане тонізуючу дію. Обов'язково повідомте про подію свого лікаря. Адже не завжди, коли у жінки непритомність, долікарська допомога є єдино необхідною.

У тому випадку, якщо вагітна раптово відчула гостре нездужання - запаморочення, нудоту, дзвін у вухах, затуманення зору, - їй необхідно постаратися якомога швидше прилягти, або хоча б присісти, якщо це відбувається поза домом. Ні в якому разі не можна соромитися: попросіть допомоги у оточуючих вас людей, сказавши їм про те, що вам погано. Ніхто не відмовить у допомозі майбутній мамі; невідкладна допомога при непритомності дуже важлива.

Більше рухайтеся (в міру)

У міру збільшення терміну вагітності жінку починає підстерігати ще одна небезпека - втрата свідомості в положенні лежачи. Здавалося б, неможливо? Однак таке явище зустрічається досить часто. Лікарі пояснюють подібні стану тим, що збільшилася в розмірах матка чинить певний тиск на великі судини усередині черевної порожнини, що і призводить до втрати свідомості. Однак справедливості заради слід зауважити, що відбувається це тільки в тому випадку, якщо вагітна довгий час знаходиться в положенні лежачи на спині.

Виникає при цьому синдром здавлювання порожнистої вени не є самостійним захворюванням. Швидше, його можна охарактеризувати як недостатня форма адаптації серцево-судинної системи жінки до вагітності. Велика матка передавлює нижню частину порожнистої вени, в результаті чого серце отримує мало крові. Жінка відчуває брак повітря, її дихання помітно частішає, в очах каламутніє, може з'явитися тахікардія і блідість шкірних покривів.

Ніякого особливого лікування цей стан не вимагає. Однак вагітна жінка повинна пам'ятати про цю особливість і намагатися ні в якому разі не проводити довгий час лежачи на спині. Оптимальною для майбутньої мами позою для сну є положення лежачи на правому боці.

Пам'ятайте про те, що нескладні запобіжні заходи допоможуть вам уникнути дуже багатьох проблем. Адже вагітність - це не що інше, як очікування маленького чуда. І в силах майбутньої мами зробити так, щоб час цього очікування як можна рідше затьмарювалося недугами і непритомність при вагітності не став головним побоюванням жінки.

Інтернет-журнал